16 listopada 2018 19:41 | Aktualności

Obchody Narodowego Święta Niepodległości

W tym roku obchodzimy szczególnie ważne święto dla naszej Ojczyzny - 100 rocznicę odzyskania niepodległości

Z tej okazji w naszej szkole 9 listopada, odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klasy II C i II D, pod kierunkiem pani Moniki Krupińskiej i Anety Urbaszek przygotowali program poetycko - muzyczny, zaś klasa IE, pod kierunkiem pani Katarzyny Romanowicz, pięknie zatańczyła poloneza oraz wspierała występ śpiewem.
Scenariusz montażu słowno- muzycznego, wprowadził nas w przygnębiającą atmosferę zaborów, której tło stanowił „Marsz żałobny” Fryderyka Chopina, przypomniał daty rozbiorów, ukazał bunt i dążenia niepodległościowe, rozkwitającą nadzieję i radość po odzyskaniu wolności. Wiersze i piosenki, uświadomiły także zebranym, czym jest Polska i co to znaczy być Polakiem?
Uczniowie klas I-III,  ubrani galowo z przypiętymi kotylionami, z zainteresowaniem i w skupieniu oglądali i wysłuchiwali tej szczególnej lekcji historii. Pani dyrektor dziękując uczniom i nauczycielom przygotowującym akademię podkreśliła jej wartość artystyczną wychowawczą.

Dalszym ciągiem obchodów Narodowego Święta Niepodległości, był udział uczniów i nauczycieli z całej szkoły w akcji „Rekord dla Niepodległej”, ogłoszonej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jego celem była próba pobicia rekordu Guinnesa, poprzez wspólne zaśpiewanie 4- zwrotkowego hymnu narodowego, jednego dnia 9.11 i o jednej godzinie 11:11, w przedszkolach, szkołach i placówkach oświatowych w Polsce i za granicą.
Wyszło nam to, fantastycznie.

Z tym z większą radością, ogłaszamy, że rekord Guinnessa, został pobity!
Na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.gov.pl), możemy przeczytać: „Jeszcze nigdy w historii Polski tak wiele osób w tym samym czasie nie zaśpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”. To historyczny dzień, w którym uczniowie i nauczyciele pokazali jak być razem, wspólnie świętować 100-lecie niepodległości oraz cieszyć się z tego, że jesteśmy Polakami.”

Gratulujemy!

Opracowała : Monika Krupińska