30 października 2019 21:28 | Aktualności

Sprawozdanie z wycieczki do Państwowej Straży Pożarnej i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wołominie

W dniu 23.10.2019r. udaliśmy się jako klasa 8c razem z klasą 8a do Państwowej Straży Pożarnej i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wołominie. Obydwie placówki mieszczą się przy ulicy Sasina 15. Po przybyciu na miejsce nasza klasa została poprowadzona do garażu, gdzie znajdowały się wozy strażackie. Już po nie całych dziesięciu minutach po przybyciu, nasz przewodnik musiał udać się na akcję, która dotyczyła zapalenia się odkurzacza na jednej z myjni samochodowych. Zaczął nam opowiadać o tym, jak zostać strażakiem, ale mu przerwano. Nasz następny przewodnik, tj. komendant PSP w Wołominie Andrzej Wysocki, opowiedział nam trochę o historii tego miejsca, a konkretnie o podnośniku strażackim, który ma już ponad 18 lat. Zapytany przez jednego z uczniów powiedział, że wartość jednego wozu strażackiego to ok. 1 mln złotych. Dowiedzieliśmy się od niego także o nazwie jednostki, która tam funkcjonuje, czyli Ratowniczo-Gaśnicza. Dyżur strażacki trwa równe 24 godziny, od godziny ósmej rano.

Po tych informacjach nadszedł czas na kolejną zmianę przewodnika. Był nim kap. Kwiatkowski, który kontynuował temat prowadzony jeszcze przez naszego pierwszego opiekuna. Zdobyliśmy szczegółową wiedzę o tym jak zostać strażakiem. Najpierw jednak, trzeba znać różnicę między OSP a PSP. Ta pierwsza, to Ochotnicza Straż Pożarna. W jej skład wchodzą osoby, które mogą mieć już inny zawód, a praca w Straży to ich pasja. Kiedy coś cię dzieje otrzymują oni alarm i muszą stawić się na posterunku jak najszybciej. W Państwowej Straży Pożarnej są zatrudnieni tylko profesjonalni strażacy. Wysyłani są na poważniejsze akcje, ale w takich przypadkach OSP może okazać się dla nich dużym wsparciem.

Kolejną częścią teoretyczną z wycieczki po garażu były wydziały w PSP. Aby cały system działał prawidłowo, w skład straży wchodzi kilka działów. Pierwszym z nich jest wydział logistyczny. Zajmuje się on transportem, co za tym idzie paliwem, mundurami i przeglądami. Głównie jest to część techniczna. Kolejny to wydział prewencyjny, który odpowiada za przeprowadzane kontrole, np. w szkołach i innych budynkach publicznych w celu zapobiegawczym niebezpieczeństwu. Ważny jest również wydział kadrowy, który odpowiada za selektywny wybór odpowiednich pracowników. Ostatni to wydział księgowy, który zajmuje się kwestią finansową PSP.

Ostatnim punktem wycieczki w Straży było oglądanie sprzętu strażackiego i wozów. Okazało się, że „małe” wozy, które według większości mogą być niepotrzebne, są czasem ważniejsze niż ich większe odpowiedniki. Zdarzają się sytuacje, gdzie duży samochód nie da rady dojechać, np. pożar w lesie. Wtedy przydaje się dobre wyposażenie „małego”, gdzie pojemność zbiornika na wodę to 400 litrów. Łączna liczba wozów w PSP Wołomin to 15. Dzielą się one na trzy kategorie: lekki, średni i ciężki. Pierwszym wozem wyjazdowym jest średni o pojemności 2,5 tys. litra wody. Mieliśmy również okazję zobaczyć wyposażenie wozu ciężkiego, które udokumentowałam na zdjęciach.

Po dokładnym zwiedzeniu garażu udaliśmy się PCZK w Wołominie.  Najpierw poszliśmy do miejsca, gdzie przyjmowane są wszystkie zgłoszenia. Musieliśmy zachować się bardzo cicho. Dowiedzieliśmy się również, jak prawidłowo wykonać taki telefon. Zaraz po tym poszyliśmy do pomieszczenia, gdzie mogliśmy usiąść i chwilę odpocząć. Słuchaliśmy wtedy o sytuacjach awaryjnych, jak ewakuacja miasta w czasie powodzi, o którym opowiadał nasz przewodnik.

Uważam wycieczkę za bardzo udaną. Myślę, że to była jedyna okazja, dzięki której mogłam zobaczyć jak dokładnie wygląda Straż Pożarna  i PCZK oraz kulisy ich pracy. Razem z moją klasą dowiedzieliśmy się rzeczy, które być może przydadzą się nam w przyszłości, ale na pewno pozostaną na długo w naszej pamięci.

Ania Zamiecka kl. 8c

Wycieczka do Państwowej Straży Pożarnej i Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Wołominie