Stowarzyszenie "Trójka"

02 grudnia 2011 21:16 | Stowarzyszenie "Trójka"

V Bieg Niepodległości - kawaleryjski

Być zwyciężonym i nie ulec – to zwycięstwo. Zwyciężyć i spocząć na laurach – to klęska
Józef Piłsudski

Lekcja patriotyzmu dla młodzieży i wychowawców w formie gry miejskiej

W Kobyłce miejskie obchody 93 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę rozpoczął i zakończył w tym roku V Bieg po Niepodległość, zorganizowany przez Stowarzyszenie TRÓJKA, działające w Zespole Szkół Publicznych nr 3 im. Karola Wojtyły w Kobyłce. Impreza została przeprowadzona w ramach wykonania zadania publicznego dofinansowanego przez Gminę Kobyłka. Na udział w tej plenerowej lekcji historii i wychowania obywatelskiego zdecydowało się jedenaście klas gimnazjalnych z kobyłkowskich Zespołów Szkół Publicznych pod dowództwem swoich wy-chowawców, dla których przeszłość dawniejsza niż każdy z nas, dla których patriotyzm nie są sło-wami pustymi, i którzy osobistym przykładem dają najlepszą jego wykładnię swoim wychowan-kom. Wysiłek i twórcze dokonania klas z wychowawcami zostały poddane ocenie Jury w składzie: Alina Stefaniak – dyrygent Chóru Miejsko-Parafialnego CANTANTI, Małgorzata Służewska – chórzystka Chóru CANTANTI, Hanna Wieliczko z Towarzystwa Przyjaciół Miasta Kobyłka, rotmistrz Andrzej Michalik – prezes Stowarzyszenia Miłośników Kawalerii im. I Pułku Ułanów Krechowieckich w Kobyłce, Ewa Kalinowska – pedagog szkolny z ZSP nr 1 w Kobyłce, Krzysztof Lewandowski – pedagog szkolny z ZSP nr 2 w Kobyłce, Damian Achremczyk z Działu Promocji Urzędu Miasta Kobyłka, Jan K. Skrzypkowski – członek Stowarzyszenia TRÓJKA. Ocenie Sprawiedliwego Jury zostały poddane: liczebność grupy klasowej i jej współpraca; zadanie kawaleryjskie; zdyscyplinowanie na trasie oraz patriotyczna, biało-czerwona i pozytywna prezen-tacja i energia grupy; punkty za wiedzę historyczną o polskiej kawalerii; jakość wykonanego zdję-cia oraz adekwatność opisu; walory dydaktyczne, wychowawcze i patriotyczne scenariusza lekcji wychowawczej; umiejętność chóralnej interpretacji, wokalnie zbliżona do oryginału wybranej, polskiej pieśni ułańskiej oraz jej atrakcyjność instrumentalna, kostiumowa i choreograficzna a także wykonanie zadań gry dokładnie wg instrukcji i w określonym czasie. Uroczystość ogłoszenia wyników odbyła się tradycyjnie w rocznicę wybuchu Powstania Listopado-wego w Zespole Szkół Publicznych nr 3 im. Karola Wojtyły w Kobyłce. Oprócz dzielnych gim-nazjalistów, wychowawców, nauczycieli i członków Jury przybyła na tę uroczystość także pani Mo-nika Kusiak-Bogdan z Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Kobyłka i prezes Stowarzyszenia TRÓJKA – Marta Ludwiniak w towarzystwie Agnieszki Gut oraz Dyrekcja ZSP nr 3 w Kobyłce – Tomasz Szturo, Ewa Szymanowska i Małgorzata Wołosowicz. Przedstawienie wyników rywalizacji grup klasowych zostało poprzedzone wykładem dr Wacława Panka. Pan doktor, autor m.in. podręcznika do nauki przedmiotu muzyka w gimnazjum pt. „Świat muzyki" - dał zebranym wykład na temat polskich hymnów. Następnie - wszystkie uczestniczące grupy klasowe otrzymały pamiątkowe dyplomy i albumy, najlepsi zaś, czyli pierwsza trójka w klasyfikacji końcowej – aparaty cyfrowe. Na zakończenie tego patriotycznego spotkania wystąpił kobyłkowski Chór Miejsko-Parafialny CANTANTI pod batutą Maestry Aliny Stefaniak, dając koncert pieśni patriotycznych.

Gratulujemy najlepszym, patriotycznie dziękujemy wszystkim, którzy odważyli się stanąć w szranki obywatelskiej, historycznej i wychowawczej rywalizacji i zapraszamy za rok, jeśli nadarzy się ku temu sposobność! Wyniki rywalizacji klas gimnazjalnych w kawaleryjskim, V Biegu po Niepodległość:

• I miejsce – klasa III Gc z ZSP nr 3, wychowawca – Jolanta M. Skrzypkowska
  • II miejsce – klasa II Gd z ZSP nr 3, wychowawca – Tomasz Szturo
  • III miejsce – klasa I Gc z ZSP nr 3, wychowawca – Agnieszka Gawrych
  • IV miejsce – klasa II Gb z ZSP nr 2, wychowawca – Lucyna Pawelec

Więcej informacji na stronie Zespołu Szkół Publicznych nr 3 im. Karola Wojtyły w Kobyłce http://zsp3kobylka.superszkolna.pl/

Specjalne podziękowania dla Pani Małgorzaty Głębickiej – Dyrektora Miejskiego Ośrodka Kultury w Kobyłce za bezinteresowne użyczenie pomieszczeń Ośrodka dla przeprowadzenia tej patriotycz-nej imprezy!

Zdjęcia: